- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyPlný šatník oblečení? Většina textilu lze upcyklovat či vyměnit

Plný šatník oblečení? Většina textilu lze upcyklovat či vyměnit

Většina starého a nepoužitelného textilu končí ve směsném odpadu, odkud putuje na skládku nebo do spalovny.

Každoročně se tuny textilií ocitají na skládkách, přičemž právě textil je jedním z materiálů, který by se dal výborně recyklovat.

Dá se však upcyklovat, vyměnit či darovat, uvedla to ředitelka oddělení pro komunikaci z organizace odpovědnosti výrobců Envi-Pak Kateřina Kretter.

Oblečení lze vyhodit do sběrných nádob, které mají soukromé společnosti. Odtud putuje starý textil do společnosti, která se věnuje jeho recyklaci. „Ročně vrátí do oběhu přibližně 3500 tun textilního odpadu,“ poukazuje Kretter s tím, že dále se přeměňuje na různé druhy izolací a vláken vhodných pro automobily, nábytek či stavebnictví.

Další možností je upcyklace. Ze starého nošeného textilu se vyrábí nové, módní oblečení nebo doplňky, vysvětluje Kretter. Nevýhodou upcyklovaného oblečení je jeho cena. Tvrdí, že v malém množství je taková výroba mnohem nákladnější než masové šití. Takové oblečení je ale podle Kretteru kvalitnější a vydrží mnohem déle než kabát vyrobený z levných materiálů.

„Kreativnější lidé si staré oblečení umí předělat na nové i sami. Pro ty ostatní jsou k dispozici různé druhy workshopů, které nabízejí již výše zmíněná upcyklingová studia,“ radí Kretter. Staré a nenošené kousky oblečení se mohou využít jako hadry do domácnosti. „Stará trička jsou ideální pro mytí oken či leštění zrcadel,“ poznamenala Kretter.

Nenošené a zachovalé oblečení lze darovat někomu dalšímu. Na Slovensku jsou také organizace, které dělají sbírky oblečení a posouvají ho lidem v nouzi. Oblečení vykupují také second-handy a další obchody s nošenými oděvy. Případně jej lidé mohou darovat na různých webových stránkách, přiblížila Kretter. Přibývají podle ní i různé směnné a prodejní burzy či swapy.

Rear view of young woman looking at clothes on rack in her hands and choosing a new style for herself in the clothes store

„Podstatné je, abychom se nezbavovali nepotřebného oblečení vyhazováním do směsného kontejneru. Při darování myslíme hlavně na jeho funkčnost a na to, zda obdarovanému udělá radost a zda ho bude chtít dál nosit,“ konstatovala Kretter.

Na Slovensku se podle ní plánuje od roku 2024 zavést systém rozšířené odpovědnosti výrobců i na textil. To znamená, že za textilní odpad a jeho recyklaci budou zodpovědní dovozci a výrobci textilu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek