- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyPěstování bylinek či klíčků v bytě? Zde jsou tipy, postup je opravdu...

Pěstování bylinek či klíčků v bytě? Zde jsou tipy, postup je opravdu jednoduchý

Postup při pěstování či nakličování bylinek? Je jednoduchý – v některých případech nebudete potřebovat ani hlínu nebo květináč.

Pěstování bylinek v malém určitě zvládnete.

 1. Využijte zbytky zeleniny

Začněte tím nejjednodušším, a to odkrojenými částmi zeleniny. Ve sklenici nebo misce si můžete vypěstovat čerstvou nať z odkrojeného vrchu kořenové petržele. Ponořte jej asi půl centimetru do vody a tu pravidelně doplňujte. Za pár dní obroste čerstvými lístky. Podobně lze využít zbytky jarních cibulek nebo póru. Spodní část stačí s kořínky ponořit do sklenice s vodou a za pár dní máte novou vyrostlou nať.

 1. Naklíčíte si vlastní mikrobylinky

Klíčení řeřichy v misce s mokrou vatou zná určitě každý, stejně ale můžeme klíčit i jiná semínka. Speciální klíčící misku se sítkem nebo misku s vatou použijte pro menší semínka jako má řeřicha, rukola, alfalfa, hořčice nebo lněné semínko. Oproti klíčení ve vatě má klíčící miska tu výhodu, že nemusíte odříznout jen horní část rostlinky, ale snadno ji ze sítka vyjmete is kořínky a můžete konzumovat celou.

Na větší semínka je určena sklenice se sítkem, ale použít lze i jakoukoliv sklenici s kouskem plátna nebo sítkem, přes které budete vodu vylévat. Pohár je určen pro větší semínka, jako jsou fazole mungo, hrách nebo červená čočka (obyčejné fazole nejsou ke klíčení vhodné, konzumovat se mohou až po převaření).
Bonami. Její tvorbu naleznete na Instagramu Gathermoments.
Pěstování bylinek v malém určitě zvládnete, řeřichou můžete začít.
Postup je jednoduchý:

Vegan Gluten-Free Creamy Spinach Pasta and vegan cheese on dark green background
 1. Semínka nechte přes noc namočená ve vodě a ráno propláchněte. Jen pozor, je třeba počítat s tím, že semínka nabobtná, proto nádobu neplňte až povrch.
 2. Vždy ráno a večer propláchněte.
 3. Hotové klíčky pár dní vydrží čerstvé v uzavřené nádobě v chladničce.
  Nejlepší na klíčení jsou bio nebo chemicky neošetřená semínka, určitě nekupujte semínka určená pro výsev, jsou chemicky ošetřena. Větší semínka (hrách nebo fazole) není problém sehnat v každém obchodě. Musí však být neloupané, jinak nevyklíčí. Z těch menších jsou dostupná speciální semínka určená přímo ke klíčení v zahradnických potřebách.
  Máta
 4. Vypěstujte si bylinky ze semínka
  Chcete-li se pustit do klasiky, vyzkoušejte bazalku. Je to jedna z nejaromatičtějších bylinek. V létě ji jistě využijete k dochucení mnoha pokrmů. Bonami. Její tvorbu naleznete na Instagramu Gathermoments.
  Pěstování bylinek v malém určitě zvládnete.
 5. Vysejte semínka do jogurtových kelímků.
 6. Zeminu pořádně navlhčete, nasypte semínka a zakryjte asi půl centimetrem další zeminy.
 7. Zeminu udržujte vlhkou. Proces klíčení můžete urychlit překrytím fólií.
 8. Přibližně za týden až 14 dní už uvidíte první zelené lístky.
zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek